Na rowerze można przewozić zakupy, książki na uczelnię czy prowiant na wycieczkę. Pierwsza i najważniejsza zasada pakowania mówi, ze bagaż należy rozmieścić w taki sposób, aby jego środek ciężkości znajdował się jak najniżej. Kolejną kwestią jest odpowiednie wyważenie. Jak zatem przewozić rzeczy rowerem? W jakie akcesoria do tego służące warto zainwestować?

Może po prostu plecak?

Plecak przydaje się podczas krótkich wycieczek, na dłuższe wyprawy jednak się nie nadaje. Jest bowiem niezbyt wygodny, uniemożliwia pełną ruchliwość, plecy pocą się, a kręgosłup szybko się męczy. Ponadto znajduje się wysoko, co nie wpływa dobrze także na samą jazdę. Plecak sprawdza się do przewozu podręcznego bagażu do 4-5 kg. Główną jego zaletą jest fakt, że nie wymaga specjalnego przygotowania roweru i jest uniwersalny. Najlepiej zainwestować w model wykonany z materiałów wodoodpornych.

Rzadko spotykana przyczepka

Przyczepka bagażowa, najlepiej jednokołowa, przyda się może podczas pokonywania długich tras, ale tylko po drogach utwardzonych. Z uwagi na rozmiar pozwala ona na przewożenie znacznej ilości ekwipunku. Poza tym zmniejsza opór powietrza, a także zwiększa w znacznym stopniu żywotność tylnego koła w rowerze. Przyczepki dwukołowe są nieco stabilniejsze i lepiej sprawdzają się na mieście, gdyż są dość ciężkie. Ponadto w przypadku niektórych modeli, koło z przyczepki może posłużyć jako zapasowe koło do roweru. Bywa to niekiedy bardzo przydatne. W Polsce przyczepki spotkać można jednak jak dotąd raczej rzadko. Problemem jest bowiem ich masa oraz wysoka awaryjność.

Czytaj także  Rowerem po Polsce – co musisz wiedzieć przed?

Popularne sakwy

W chwili obecnej coraz większą popularnością, zwłaszcza w turystyce, cieszą się sakwy, czyli swego rodzaju torby. Mocuje się je po obu stronach bagażnika i wypełnia rzeczami. Ich wadą jest fakt, że powodują podniesienie masy samego roweru. Poza tym sakwy wymagają posiadania bagażnika i same w sobie potrafią ważyć około 2 kg. Można je zamontować również z przodu, co pozwala na bardziej równomierne rozłożenie ciężaru przewożonego bagażu.

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na wodoodporność. Sakwy bowiem nie powinny przemakać. W przeciwnym wypadku rzeczy trzeba pakować dodatkowo w foliowe torby w celu zabezpieczenia przed ewentualnymi opadami deszczu.

Co jeszcze można wykorzystać do przewożenia?

Do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy, które muszą zawsze znajdować się pod ręką (telefon, portfel, aparat itd.) idealnie nadaje się torba na kierownicę. Rozwiązanie to ma jednak również sporo przeciwników, ze względu na aspekt bezpieczeństwa. Oczywiście torba powinna być wodoodporna, zwłaszcza podczas transportu wrażliwych na wilgoć przedmiotów. Jako uzupełnienie przestrzeni bagażowej niekiedy wykorzystywane są również torebki podsiodłowe oraz torby na ramię.

Czytaj także  Hulajnogi elektryczne - bezpieczeństwo użytkowania

Ponadto bagaż zawsze można przewozić w zwykłym bagażniku klapkowym znajdującym się z tyłu w większości modeli rowerów. Zmieści się tam zawsze bluza czy kurtka. Hitem ostatnich kilku sezonów są również kosze, które montuje się zarówno z przodu, jak i tyłu roweru. Są one niezwykle efektowne, a ich wybór na rynku jest coraz większy.

Author