Hulajnogi elektryczne szturmem podbiły nasz ulice. Nie ma się co dziwić! Jazda na hulajnodze to prawdziwa przyjemność, a także dobry sposób, by w warunkach miejskich poruszać się sprawnie. O czym trzeba pamiętać, by poruszać się również bezpiecznie?

Hulajnogi elektryczne a przepisy drogowe
Jeszcze do niedawna jazda na hulajnodze elektrycznej nie była uregulowana. Użytkownicy hulajnóg nie byli pewni, czy mogą poruszać się po chodniku, ścieżce rowerowej czy może po ulicy.

Nowelizacja przepisów jasno określa, że hulajnogą można poruszać się po ścieżce rowerowej. Ważne jest również ograniczenie prędkości, które wynosi 20 km/h. Nowe hulajnogi elektryczne (https://www.neo24.pl/rozrywka/sport/hulajnogi.html) mają zastosowane blokady, które uniemożliwiają szybsza jazdę. Nie znaczy to jednak, że tylko do nich odnoszą się przepisy. Każda hulajnoga elektryczna, która porusza się po ścieżce rowerowej, musi przestrzegać przepisów ograniczenia prędkości.

Warto wiedzieć, że gdy nie ma ścieżki rowerowej hulajnogą elektryczną można poruszać się po ulicy. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczenie prędkości nie może być na niej wyższe niż 30 km/ h.

Czytaj także  Rowerem po Polsce – co musisz wiedzieć przed?

W sytuacji, gdy dopuszczalna prędkość na ulicy to 50 km/ h osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej może jechać chodnikiem. Ważne jest, by pamiętać, że to pieszy ma pierwszeństwo i zawsze należy ustąpić mu pierwszeństwa.

Kolejną, bardzo ważną, zasadą poruszania się po chodnikach jest ograniczenie prędkości. Na chodniku nie obowiązuje prędkość 20 km /h. Trzeba ją dostosować do ruchu pieszych.

Kto może samodzielnie jeździć hulajnogą elektryczną?
Nie w każdym wieku można swobodnie poruszać się po mieście na hulajnodze elektrycznej.

Ograniczenia dotyczą dzieci i młodzieży. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo ustawodawca zdecydował, że dzieci które nie ukończyły 10 roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się na hulajnodze. Mogą jeździć wyłącznie pod opieką dorosłych i tylko w strefie zamieszkania.

Dzieci po ukończeniu 10 roku życia muszą mieć zrobiona kartę rowerową lub prawo jazdy AM, A1, B1 lub T.

Parkowanie hulajnogi elektrycznej
Dużą zmorą dla mieszkańców miast są hulajnogi pozostawione w zupełnie nieoczekiwanych miejscach. Jest to dosyć uciążliwe i niebezpieczne.

Hulajnoga zostawiona w poprzek chodnika, rzucona na chodnik czy wreszcie oparta o mur bądź płotek jeszcze do niedawna były częstym widokiem. Dziś kwestia parkowania również została uregulowana.

Czytaj także  Dłuższa wycieczka tylko na rowerze trekkingowym.

Hulajnogę elektryczną można pozostawić na chodniku. Ważne, by pamiętać, że musi ona być ustawiona równolegle do krawężnika i stać z boku. Nie można hulajnogi pozostawić na środku chodnika.

Nie można również zapomnieć, że koniecznością jest założenie kasku, który chroni głowę w czasie upadku. Kask może uratować przed poważnym urazem, a nawet śmiercią.

Nowe przepisy wprowadziły wiele zmian w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom, które jadą na hulajnodze elektrycznej, jak i tym, które właśnie znajdują się na chodniku.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *