Nowa Zelandia została odkryta przez holendera Abela Tasmana, który nazwał ją „Nową Zelandią”, na cześć holenderskiej prowincji „Zeeland”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Ziemię Morza.  Jet to również kraj cieszący się z bardzo dobrej opinii wśród pracowników, dlatego wielu naszych rodaków zdecydowało się wyjechać w poszukiwaniu pracy w Nowej Zelandii

 

Gdzie leży Nowa Zelandia

Abel musiał zawędrować aż 1600 kilometrów na południowy wschód od Australii, gdzie odkrył szereg wysp na Oceanie Spokojnym. Jest to także najdalej położone od Polski państwo.

Archipelag Nowej Zelandii obejmuje dwie duże wyspy: Północną i Południową oraz innych, mniejszych wysepek. Powierzchnia Nowej Zelandii to niecałe 270 tysięcy km kwadratowych, więc jest mniejsza od Polski o 42 tysiące km2

 

Czy w Nowej Zelandii jest ciepło?

Pomimo tego, że Nowa Zelandia to kraj dla nas egzotyczny, tak naprawdę z egzotyką ma niewiele wspólnego. Państwo leży w strefie podzwrotnikowej, umiarkowanej. Średnia temperatura w lipcu waha się pomiędzy 4 stopni Celsjusza na południu do 12 na północy. Gdy u nas zaczyna prószyć śnieg, tam zaczyna się sezon letni, gdy temperatura waha się w okolicach 25 stopni. Zaleca się jednak stosować filtry oraz ochronę oczu przed słońcem. Powietrze w Nowej Zelandii jest dużo czystsze niż u nas, dlatego promieniowanie UV jest silniejsze.

Czytaj także  Bułgaria - sposób na tanie wakacje

Bluff New Zealand Signpost

Czym dostać się do Nowej Zelandii?

 

Od tego dalekiego kraju dzieli nas prawie 18 tysięcy kilometrów w linii prostej. A to oznacza, że czeka nas co najmniej 24 godzinna podróż samolotem.

Niestety, Polska nie ma bezpośrednich połączeń z Nową Zelandią. Jednak bezpośrednim lotem można się dostać jednym z największych linii lotniczych np. British Airlines, który obsługuje bezpośrednie połączenie z Londynu do Auckland. Można również wybrać podróż z któregoś z większych portów lotniczych w Europie jak na przykład Amsterdam lub Frankfurtu. Bez rodzaju na linie czekam podróż przez Stany Zjednoczone lub któreś z krajów azjatyckich.

Do Nowej Zelandii co dwie godziny odlatuje też samolot z Australii.

Główne lotniska znajdują się w Auckland, Christchurch oraz w Wellington. Na miejscu czekać na nas będzie opłata lotniskowa wynosząca 20 NZD (ok 55 zł). Nowa Zelandia jednak nie wymaga wiz na pobyt krótszy niż trzy miesiące.

Author