Jazda na rowerze jest niewątpliwie frajdą i doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Bywa jednak także i niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku braku drogi rowerowej. Warto więc przed wyruszeniem na trasę pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa.

Jak właściwie konserwować rower?

Aby uniknąć groźnych sytuacji należy przede wszystkim regularnie robić przegląd swojego roweru. Powinien być on każdorazowo dobrze przygotowany do jazdy. W oponach powinna znajdować się wystarczająca ilość powietrza, a łańcuch i hamulce być sprawne i naoliwione. Niezwykle ważnym elementem w każdym rowerze są hamulce, od których w głównej mierze uzależnione jest bezpieczeństwo cyklisty. W razie jakichkolwiek problemów trzeba się zgłosić do serwisu. Przed wejściem na rower dobrze jest też ustawić go odpowiednio do swojej wysokości. W tym celu należy usiąść na siodełku i sprawdzić czy palce stóp są w stanie dosięgnąć ziemi.

Co powinno znaleźć się w garderobie kolarza?

Podczas jazdy na rowerze jak najbardziej wskazane są ubrania w jaskrawych kolorach, które są dobrze widoczne z daleka przez kierowców. Przydatna jest również kamizelka odblaskowa czy same odblaski. Poza tym warto zadbać o odpowiednie, czyli wygodne obuwie, które nie będzie zsuwać się ze stopy. Nie może ono posiadać żadnych odstających ozdób, które mogłyby zostać wciągnięte przez łańcuch. Nieodzownym elementem ubioru każdego kolarza powinien być także kask, który chroni głowę na wypadek upadku. Choć noszenie go nie jest obowiązkiem, warto jednak zatroszczyć się o takie zabezpieczenie.

Czytaj także  Jak przewozić rzeczy rowerem ?

Jak właściwie zachowywać się na drodze?

Każdy rowerzysta powinien znać obowiązujące przepisy drogowe. Ponadto trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, gdyż w razie ewentualnego wypadku drogowego to cyklista ponosi zazwyczaj największe obrażenia. Zawsze należy mieć przy sobie elementy odblaskowe, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kluczem do sukcesu jest zachowanie skupienia i postępowanie zgodnie z przepisami. Dotyczy to np. sygnalizowania wyciągniętą ręką zamiaru skręcania. Lepiej także unikać dróg szybkiego ruchu, gdzie samochody jeżdżą z dużą prędkością. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie ze ścieżek rowerowych, chociaż nie zawsze jest to możliwe. W wielu miastach w Polsce jest ich bowiem wciąż za mało. Raczej nie wolno jeździć po chodnikach i ścieżkach przeznaczonych dla pieszych. Można to robić tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Ponadto warto nosić przy sobie tzw. krew kartę z grupą krwi. Informacje dotyczące zdrowia (zażywane leki, alergie, choroby przewlekłe) można również zapisać w telefonie.

Jakie wybrać oświetlenie do roweru?

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu rowerzysta jest widoczny na drodze zarówno w dzień, jak i w nocy. Lampy i reflektory muszą być zawsze sprawne. Zgodnie z obowiązującymi w chwili obecnej przepisami każdy rower powinien posiadać z przodu jedno światło barwy białej lub żółtej oraz z tyłu jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne.

Czytaj także  Czy akademia będzie odpowiednia dla małego dziecka?
Author