Zamek Moszna to miejsce, które zauroczy każdego miłośnika Harrego Pottera. Polski Hogwart co roku przyciąga rzesze turystów. Nic dziwnego! Jest to niesamowita budowla, która ma 365 komnat i 99 wież. Zamek zachwyca architekturą i przyciąga turystów legendami. Dlaczego warto odwiedzić zamek i poznać jego historie i legendy?

Tajemnicza historia zamku

Zamek Moszna znajduje się w województwie opolskim. Pierwsze wzmianki mówią, że w średniowieczu należał do zakonu templariuszy. Jego historia jest bardzo burzliwa. Przez wieki przechodził z rąk do rąk, aż w 1866 roku trafił w do rodziny Tiele-Winklerów, w której pozostał przez kilka pokoleń.

Franciszek Wincler miał wizję pałacu, który będzie zachwycał swym wyglądem. Postanowił, że będzie miał on komnat tyle, ile jest dni w roku oraz 99 wież, które miały odpowiadać ilości jego majątków.

Zamek Moszna był kilka razy odwiedzany przez cesarza Niemiec Wilhelma II, dla którego Hrabia Wincler postanowił dobudować specjalne skrzydło. Budowa została rozpoczęta w 1911 roku i skończyła się niespełna 3 lata później.

Jak na tamte czasy było to tempo, które wzbudziło podziw u cesarza. Hrabia zapytany jak udało mu się tego dokonać w tak krótkim czasie odpowiedział, że podpisał pakt z diabłem. Za szybkie ukończenie budowy oddał diabłu duszę.

Czytaj także  Co warto wiedzieć o dziecięcych fotelikach

Od tej pory Hrabia chwalił się swoimi kontaktami z diabłem, co wywoływało przerażenie u mieszkańców okolicznej wsi, którzy woleli trzymać się z dala od bram zamku.

Rodzina Winclerów do końca wojny mieszkała w zamku Moszna. Opuściła go uciekając przed armią radziecką. Od tego momentu historia zamku znowu toczy się bardzo burzliwe. Zamek często zmienia właścicieli. W 1972 roku zaczyna pełnić funkcję szpitala dla nerwowo chorych.

Kościotrup i biała dama

Każdy szanujący się zamek musi mieć swojego kościotrupa i białą damę. Nie inaczej jest z zamkiem Moszna.

Legenda głosi, że biała dama jest guwernantką, która była zakochana w Hrabim. Po tragicznej śmierci (oczywiście z miłości) miała zostać pochowana na wyspach Brytyjskich. Hrabia pochował ją na wyspie, ale tej, która znajduje się w alei lipowej tuż za zamkiem. Guwernantka nie mogła tego wybaczyć Hrabiemu.

Nocami przemierza korytarze zamku. Swoją wędrówkę zawsze kończy pod drzwiami gabinetu Hrabiego.

Zamek Moszna słynie z wielkich piwnic i podziemnych korytarzy, które mają łączyć go z zamkiem w Chrzelicach. Pamiętając, że zamek i wieś należały do templariuszy wielu uważa, że korytarze kryją w sobie niezliczoną ilość tajemnic.

Czytaj także  Jakie kolonie dla dzieci wybrać w 2022 roku?

Pamiętając, że po wojnie zamek Moszna został przekształcony w Ośrodek Leczenie Nerwic wiele osób uważa, że w piwnicach zamku błąkają się duchy tych, którzy w przeszłości byli leczeni w szpitalu.

Od 2013 roku zamek jest udostępniony dla zwiedzających, którzy przyjeżdżają, by podziwiać jego niesamowitą architekturę. Odzyskał swój dawny blaski i cieszy oko turystów, którzy mogą zobaczyć jego wnętrza, ogrody i przeżyć noc z duchami.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *