Poruszanie się rowerem po mieście nie należy do łatwych rzeczy. Ale kiedy najdzie nas ochota na wyprawę po za betonową dżunglę, okazuje się, że też nie jest łatwo. Aby bezpiecznie poruszać się rowerem po Polsce, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jakich?

Wyposażenie

Wybierając się na dłuższą wyprawę rowerową, musimy być pewni naszego roweru. Przed wycieczką warto sprawdzić działanie hamulców, naprężenie łańcucha, czy na kierownicy i kołach nie ma luzów, napompować koła i już prawie ruszamy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogowymi w Polsce każdy rower powinien być wyposażony w tylne czerwone światło również odblaskowe, sprawny dzwonek i w jeden sprawny hamulec. Podczas jazdy w porze nośnej jesteśmy zobowiązani do zamontowania białego światła z przodu. Planując wyprawę rowerową, dobrze jest wyznaczyć trasę przejazdu oraz zaznaczyć miejsca postojowe na regeneracje sił. Należy unikać dróg szybkiego ruchu i autostrad, na których z założenia poruszanie się rowerem jest zabronione. Warto sobie też odpuścić poruszanie się po drogach krajowych, ruch na tych trasach jest intensywny i po kilku godzinach jazdy może być uciążliwy ze względu na hałas i spaliny. Dobrze jest wybierać drogi powiatowe, gminne, a najlepiej wiejskie. Ruch na tych drogach jest zdecydowanie mniejszy i łatwiej znaleźć miejsce postojowe, nawet u jakiegoś przyjaznego rolnika.

Czytaj także  Masz rower? Dbaj o niego!

rowerzysta podczas odpoczynku

Bezpieczeństwo i przepisy

Podczas wyprawy nie musimy być wyposażeni w kamizelkę i kask ochronny. Jest to tylko i wyłącznie Twój wybór. Oczywistą sprawą jest, że zakładając kask i odblaskowy strój cyklisty jesteśmy widoczniejsi na drodze, a tym samym bezpieczniejsi. Warto również przed podjęciem wyprawy zajrzeć do Kodeksu ruchu drogowego, z którego dowiemy się, że osoby poniżej osiemnastego roku życia mogą poruszać się po drogach publicznych samodzielnie jeżeli posiadają kartę rowerową. Poruszając się drogami w pierwszej kolejności winni jesteśmy z korzystania z dróg rowerowych, jeżeli takich nie ma to z wyznaczonego pobocza i na końcu z drogi dla pojazdów mechanicznych. Po chodnikach możemy poruszać się tylko jeżeli jest ma on szerokość przekraczającą co najmniej dwóch metrów, a na drodze dopuszczony jest ruch powyżej 50 km/h. Po chodniku możemy poruszać się również, asystując swojemu nieletniemu dziecku. Dużo różnych przepisów czasami utrudniających przebycie wyznaczonej trasy. Jednak dla chcącego nic trudnego. Planując wyprawę rowerową, mamy do dyspozycji morze na północy, góry na południu, wspaniałe jeziora na Mazurach i ogromne płaskie przestrzenie w centrum kraju. Nic tylko zaplanować, spakować się i w drogę.

Czytaj także  Dłuższa wycieczka tylko na rowerze trekkingowym.
Author