Włochy wszystkim kojarzą się oczywiście z wiecznym miastem – Rzymem, ale przecież na nim Włochy się nie kończą. Na tym rozkosznie ciepłym i słonecznym półwyspie znajduje się jeszcze co najmniej kilka pereł, które warto odwiedzić, nasycić się ich zapachem, widokami i lokalnymi potrawami. Poznajcie Wenecję, Weronę i Padwę.

Wenecja

Często z niepokojem spoglądamy w stronę tego miasta na wodzie – ile mu jeszcze zostało, nim woda pochłonie je na zawsze? A to tak niezwykłe, nawet w skali całego świata, miejsce i naprawdę trudno nie ulec jego czarowi.

Najlepiej zacząć od przejażdżki wodnym tramwajem (gondola później J), z pokładu którego zobaczysz całe miasto na tle połyskującej w słońcu wody. Prosto z jego przystanku wkrocz śmiało na Plac Św. Marka – jego przestrzenią i historycznością można się wręcz zachłysnąć. Koniecznie obejrzyj też samą bazylikę św Marka. Grzechem byłoby też ominąć Pałac Dożów, Most Rialto czy Dorsoduro, ale chyba największą przyjemność, jaką możesz sobie sprawić w Wenecji, to przejść się, pobłądzić jej uliczkami bez celu, zajrzeć na targ warzywny i usiąść w maleńkiej kawiarence z dwoma stolikami i nacieszyć się uśmiechem śniadych i promiennych Włochów i Włoszek.

Czytaj także  Popularne Hotele w Grecji - Hotel Marvy Grecja, Hotel Dellis Grecja

wakacje włochy

Werona

Kojarzona jest przez wszystkich jako miasto najsławniejszych kochanków świata – Romea i Julii. Oczywiście nigdy ich tam nie było, ba – nie było tam nawet autora dramatu – Williama Szekspira. Ale to nie szkodzi – miasto pełne jest „pamiątek” po zakochanych i miło pomyśleć, że faktycznie biegli trzymając się za ręce po tych zabytkowych uliczkach.

A co warto zwiedzić? Oczywiście Arenę – antyczny amfiteatr – drugi zaraz po najsławniejszym – rzymskim. Trudno byłoby ominąć Piazza delle Erbe – rynek, perłę architektoniczną Włocha. Zachwyci z pewnością grobowiec Scaliger i rzecz jasna – Katedra. Do dyspozycji turystów są tu także dziesiątki muzeów, a co ważniejsze – urocze kawiarenki i restauracje z lokalną kuchnią północno-wschodnich Włoch.

Padwa

To miasto także upodobał sobie sławny Szekspir. Osadził tutaj akcję przezabawnej komedii pt. „Poskromienie złośnicy”. Dlaczego tutaj? Bo to miasto płne charakteru, a przede wszystkich, jak mawiają znawcy tematu – pierwsza liga wśród zabytków europejskich miast.

Zwiedzanie warto zacząć od kaplicy Scrovagnich, choć często trzeba do niej stać w kolejce. Na drugi ogień oczywiście bazylika św. Antoniego, a potem koniecznie spacer Plato della Valle, gdzie stoi 78 posągów – w tym Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego – to z pewnością miejsce, w którym miło będzie mieć zdjęcie. Trudno też będzie oprzeć się monumentalnemu opactwu Santa Giustina oraz katedrze. A to dopiero początek! Jeśli więc chcesz się oderwać od wszystkich tych miejsc owianych wiatrem historii, a jeszcze nie wybiła 13.00, wyskocz na Piazza dei Frutti – targ owocowo-warzywny. Oprócz soczystych owoców na pewno kupisz tu piękne i oryginalne (lub mniej) pamiątki.
Oferty wycieczek do popularnych miast Włoszech znajdziesz tutaj

Czytaj także  Jakie kolonie tematyczne wybrać w 2020 roku?

Każde z tych miast to własna, niepowtarzalna i bogata historia, ale też miasta pełne ludzi – turystów i mieszkańców, którzy znaleźli tu swoje miejsce do życia. Warto oderwać się od głównych szlaków turystycznych i wypić maleńkie esspresso w zwyczajnej włoskiej kawiarence.

Author