Ateny wielu turystom kojarzą się ze starożytnością oraz miastem, które do zaoferowania ma jedynie zabytki. Jednak jest to miejsce, gdzie współczesność w niezwykle płynny sposób przenika się ze śladami starożytności. Ponadto jest ono idealne na wakacyjny wypoczynek, również ze względu na bliskość pięknego morza, jakim jest Adriatyk.

Jakie zabytki warto odwiedzić w Atenach?

Ateny to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie w tak dobrym stanie zachowały się ślady starożytności. Jednocześnie jest to miejsce niezwykle otwarte na turystykę, gdzie życie codzienne Greków przenika się z pędzącym tłumem turystów. Będąc tak wyjątkowym miejscem, Ateny musiały przystosować się pod rosnącą liczbę zwiedzających, dlatego świetnie rozbudowana linia metra, docierająca do najważniejszych miejsc w mieście, liczne hotele, klarowne oznaczenia oraz niskie ceny, to tylko kilka dowodów na to, że poradziły sobie z tym zadaniem świetnie.

Oczywiście wycieczkę po Atenach warto zacząć od najważniejszego punktu, jakim jest Akropol. Znajdujące się na wzgórzu świątynie, stały się wizytówką Aten i chyba symbolem, które nieodwracalnie będzie się z nimi kojarzyć. Chociaż ten wyjątkowy zespół architektoniczny (Propyleje, Erechtejon, Apteros, Partenon) nigdy nie został dokończony, zachwyca do dziś swoją monumentalnością. Turystom nie przeszkadzają nawet zniszczenia, które powstały podczas wojen perskich i rok rocznie przechodzi tędy tysiące turystów.

Czytaj także  Gdzie spędzić wakacje? Oto nasze propozycje

Wzgórze Filopapusa jest kolejnym obiektem umiejscowionym na imponującym wzniesieniu. Warto wybrać się w to miejsce nie tylko ze względu na znajdujący się na szczycie pomnik, ale również z uwagi na rozprzestrzeniająca się z tego miejsca uroczą panoramę miasta, z Akropolem na pierwszym planie.

Keramikos lub Keramejkos jest najstarsza nekropolią w Atenach. Niegdyś chowani byli tu Grecy, obecnie znajdują się w tym miejscu jedynie pozostałości, które jednak mają swój niepowtarzalny urok. Porośnięte bujną roślinnością, gdzieniegdzie przebijające na powierzchnię dawne groby, mają niepowtarzalny charakter – najstarsze z nich datuje się na epokę brązu, ok. 2700-2000 p.n.e. Ponadto znajduje się tu niewielkie muzeum ukazujące jak niegdyś wyglądały starożytne pochówki.

Lycabettus hill in Athens, Greece

 

Plac Syntagma nazywany również Placem Konstytucji ma dla Greków szczególne znaczenie, bowiem domagający się wprowadzenia konstytucji Grecy wyszli w to miejsce 3 września 1843 r. Obecnie ulokowany jest tu punkt zero, a więc miejsce z którego liczone są wszystkie odległości w Grecji. W niedalekiej odległości znajduje się przykład współczesności, a więc liczne galerie handlowe, banki i restauracje. Do Aten można udać się z jednym z polecanych biur podroży Kupwakacje.pl

Czytaj także  Zamek Czocha jako perła Dolnego Śląska: Dlaczego warto go odwiedzić?

Piękne morze – Adriatyk

Ateny to nie tylko zabytki, to również piękne morze, jakim jest Adriatyk. Jego zasolenie może sięgać nawet 30%, a więc idealnie nada się do wspólnych kąpieli, jak i lekcji pływania. W lecie temperatura sięga nawet 26 stopni C. Jego lazurowe dno jest dopełnieniem pięknego brzegu Aten, które razem tworzą niemal idealną kompozycję wakacyjnego widoku.

Warto Adriatyk poznać bliżej, np. poprzez liczne rejsy, które wyruszają z Aten. Mogą to być zarówno krótkie podróże do najbliższych miejsc, jak również wycieczki długodystansowe, przepełnione licznymi atrakcjami.

Author