Motocykl to nie wszystko – aby przejeździć sezon wygodnie i bezpiecznie, potrzebne są również liczne akcesoria. Warto więc wiedzieć, czym uzupełnić naszą maszynę.

Szyba – niezbędna na długie trasy

Jeżeli preferujemy dalsze trasy, powinniśmy zamontować dłuższą szybę (oczywiście dopasowaną do naszego motoru i do naszej postury). Dzięki temu jazda będzie o wiele bardziej komfortowa, a także – zwłaszcza przy wietrznej pogodzie – bezpieczniejsza. O szybach motocyklowych warto wiedzieć to, że:

  • najlepsze z nich produkuje się z akrylu;
  • w sklepach motocyklowych znajdziemy modele, które można zamontować na stałe, lub które można odpinać i wyciągać;
  • za dobry model szyby zapłacimy do półtora tysiąca złotych.

Skoro już też o długich trasach mowa, drugim akcesorium, które na pewno w ich trakcie się przyda, są sakwy motocyklowe. Do najważniejszych ich zalet należy:

  • lekkość;
  • uniwersalność (sakwy pasują właściwie do każdego typu motocykla);
  • prosty montaż;
  • odporność na uszkodzenia (wywrotka, w przeciwieństwie do kufrów, nie powinna ich zbytnio uszkodzić, a przynajmniej nie bardziej niż właśnie kufry);
  • ochrona nóg przed złamaniem w razie wywrotki;
  • stosunkowo duża pojemność;
  • niska cena.
Czytaj także  Gdzie znaleźć klasyczny rower?

Dzięki nim zapakujemy najpotrzebniejsze rzeczy na nawet kilkudniowy wypad.

Zadbaj o postawę

Na długich trasach nawet najwygodniejszy motor nie będzie w stanie powstrzymać bólu pleców czy nóg. Warto się więc odciążyć i zainwestować w spacerówki i/lub oparcie na plecy.

Spacerówki to idealne rozwiązanie dla mężczyzn wysokich, którzy nie mogą wyciągnąć na swoim motocyklu nóg.

Oparcie na plecy można zamontować zarówno dla siebie, jak i dla pasażera. Ważne, aby łatwo się je rozmontowywało (w końcu nie zawsze jedziemy z osobą drugą, a takie oparcie może zabierać miejsce potrzebne na bagażnik) oraz by – gdy zamontowane – nie rzucały się zbytnio w oczy (bywają bowiem modele, które prezentują się co najmniej średnio).

Komfort jazdy

Jeśli chodzi o zwiększenie komfortu jazdy, dobrym rozwiązaniem będzie tempomat. Dzięki niemu można odciążyć zmęczone trzymaniem kierownicy ręce, choć należy pamiętać, że manetki do tempomatów są dość różnorodne – mamy bowiem manetki uniwersalne, mamy zwalniane kciukiem itd. Najlepiej więc wybrać taką, która będzie dla nas najwygodniejsza.

Drugim akcesorium wpływającym na komfort jazdy jest oczywiście chromowane gniazdko, do którego można podpiąć np. telefon. Dzięki temu po pierwsze – nie będzie kłopotu z jego wyładowaniem, a po drugie – bez problemu będzie można korzystać z zestawu słuchawkowego (nie tylko przy jego pomocy rozmawiając, ale także słuchając na nim muzyki).

Czytaj także  Gdzie znaleźć klasyczny rower?

Oczywiście bez względu na to, czy zainwestujemy w przedłużoną szybę, sakwy motocyklowe, tempomat, czy cokolwiek innego, akcesoria motocyklowe należy kupować w sprawdzonych sklepach i sprawdzonych marek. Lepiej bowiem wydać nieco więcej, ale cieszyć się najwyższą jakością danego sprzętu, aniżeli zaoszczędzić i nie tylko borykać się z problemami technicznymi np. tempomatu, ale także obniżyć w ten sposób poziom swojego bezpieczeństwa.

 

Author