Włochy, Hiszpania, Portugalia i Chorwacja – to cztery kraje, które najczęściej kojarzą się z wakacyjnym plażowaniem na naszym kontynencie. Istnieje jednak także wiele innych, zupełnie niedocenionych miejsc, w których możemy przeżyć niezapomniane wakacje. Czarnogóra jest jednym z nich.  

Perła Adriatyku

Jej piękno sławili dawni poeci, a i współcześni pisarze z zachwytem wychwalają urok rybackich wiosek, wybrzeży pokrytych bujną roślinnością i skąpanych w słońcu piaszczystych plaż. Nie bez powodu Czarnogóra jest nazywana „czarną perłą” Półwyspu Bałkańskiego, a jej górskie szczyty są uznawane przez wiele osób za najpiękniejsze w całej Europie. Co zatem sprawia, że tak malowniczy kraj jest nadal zbyt często pomijany na mapie turystycznych atrakcji naszego kontynentu? Jednym z powodów może być jego młody wiek – Czarnogóra uzyskała niepodległość dopiero w 2006 r., nie utrwaliła się więc jeszcze w świadomości turystów jako jeden z potencjalnych celów wakacyjnych podróży. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać, ponieważ kraj ten wyróżnia się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również długą listą zabytków stworzoną przez UNESCO. Niektóre z nich powstały jeszcze za czasów panowania Greków, a inne w widoczny sposób nawiązują do architektonicznych tradycji tureckich. Różnorodność i bogactwo stylów, a także barw, smaków i zapachów to kolejne zalety tego niewielkiego państwa. Jeżeli więc planujemy wakacje, Czarnogóra może być ciekawą alternatywą dla krajów śródziemnomorskich, które turyści znają już od podszewki.

Czytaj także  Jakie kolonie tematyczne wybrać w 2020 roku?

Dokąd na wakacje? Czarnogóra zaprasza

Najsłynniejszą atrakcją turystyczną regionu jest Boka Kotorska czyli malownicza adriatycka zatoka, usytuowana w północno-zachodniej części wybrzeża. Wybierzmy się tam koniecznie, jeśli lubimy górskie krajobrazy, przechodzące łagodnie w ciemny granat tafli wody. Ten widok na długo zapadnie w pamięci zarówno miłośnikom gór, jak i wielbicielom morskich pejzaży. Pobyt w Czarnogórze będziemy mogli uznać za niepełnowartościowy, jeżeli nie zdążymy zobaczyć niewielkiej wysepki wypełnionej po brzegi domami o czerwonych dachach. Sveti Stefan, bo o tym miejscu mowa, często pojawia się na zdjęciach promujących wycieczki, ponieważ stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Perły Adriatyku. Zwiedzanie Czarnogóry powinno obejmować także spacer po kanionie rzeki Tary i górskim Durmitorze oraz wizytę w Peraście, znanym z dużej liczby zabytkowych kościołów.

Przykład Czarnogóry pokazuje, że w Europie istnieją piękne, lecz nadal nie w pełni docenione miejsca. Na szczęście mamy wiele możliwości ich zobaczenia – jedną z nich może być na przykład tegoroczna majówka.

Author