Włochy, Hiszpania, Portugalia i Chorwacja – to cztery kraje, które najczęściej kojarzą się z wakacyjnym plażowaniem na naszym kontynencie. Istnieje jednak także wiele innych, zupełnie niedocenionych miejsc, w których możemy przeżyć niezapomniane wakacje. Czarnogóra jest jednym z nich.  

Perła Adriatyku

Jej piękno sławili dawni poeci, a i współcześni pisarze z zachwytem wychwalają urok rybackich wiosek, wybrzeży pokrytych bujną roślinnością i skąpanych w słońcu piaszczystych plaż. Nie bez powodu Czarnogóra jest nazywana „czarną perłą” Półwyspu Bałkańskiego, a jej górskie szczyty są uznawane przez wiele osób za najpiękniejsze w całej Europie. Co zatem sprawia, że tak malowniczy kraj jest nadal zbyt często pomijany na mapie turystycznych atrakcji naszego kontynentu? Jednym z powodów może być jego młody wiek – Czarnogóra uzyskała niepodległość dopiero w 2006 r., nie utrwaliła się więc jeszcze w świadomości turystów jako jeden z potencjalnych celów wakacyjnych podróży. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać, ponieważ kraj ten wyróżnia się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również długą listą zabytków stworzoną przez UNESCO. Niektóre z nich powstały jeszcze za czasów panowania Greków, a inne w widoczny sposób nawiązują do architektonicznych tradycji tureckich. Różnorodność i bogactwo stylów, a także barw, smaków i zapachów to kolejne zalety tego niewielkiego państwa. Jeżeli więc planujemy wakacje, Czarnogóra może być ciekawą alternatywą dla krajów śródziemnomorskich, które turyści znają już od podszewki.

Czytaj także  Co warto zwiedzić w USA

Dokąd na wakacje? Czarnogóra zaprasza

Najsłynniejszą atrakcją turystyczną regionu jest Boka Kotorska czyli malownicza adriatycka zatoka, usytuowana w północno-zachodniej części wybrzeża. Wybierzmy się tam koniecznie, jeśli lubimy górskie krajobrazy, przechodzące łagodnie w ciemny granat tafli wody. Ten widok na długo zapadnie w pamięci zarówno miłośnikom gór, jak i wielbicielom morskich pejzaży. Pobyt w Czarnogórze będziemy mogli uznać za niepełnowartościowy, jeżeli nie zdążymy zobaczyć niewielkiej wysepki wypełnionej po brzegi domami o czerwonych dachach. Sveti Stefan, bo o tym miejscu mowa, często pojawia się na zdjęciach promujących wycieczki, ponieważ stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Perły Adriatyku. Zwiedzanie Czarnogóry powinno obejmować także spacer po kanionie rzeki Tary i górskim Durmitorze oraz wizytę w Peraście, znanym z dużej liczby zabytkowych kościołów.

Przykład Czarnogóry pokazuje, że w Europie istnieją piękne, lecz nadal nie w pełni docenione miejsca. Na szczęście mamy wiele możliwości ich zobaczenia – jedną z nich może być na przykład tegoroczna majówka.

Author