Grecja to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych wybieranych przez Polaków. Często nie przykładamy dużej uwagi do tego, żeby rozeznać się w tym, co jest ważne przed wyjazdem do tego kraju. Dzieje się tak dlatego, że jest to popularna destynacja, a także ze względu na to, że jest to kraj europejski. Jednak przed wyjazdem warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy związanych między innymi z naszym bezpieczeństwem, możliwością korzystania z opieki zdrowotnej i miejsc, do których warto się udać w razie problemów.

Wakacje w Grecji – gdzie udać się po pomoc?

Jak wiadomo, przed wyjazdem na wakacje mało kto myśli o jakichkolwiek problemach, które mogą spotkać nas na miejscu. Jednak nawet błahy problem, za granicą może urosnąć do dużych kłopotów. Dlatego warto wiedzieć, gdzie w Grecji znajdują się jednostki konsularne, w których można szukać pomocy.

Czytaj także  Bułgaria - sposób na tanie wakacje

W Atenach znajduje się polska ambasada, zaś w kilku miastach można skorzystać z pomocy w siedzibie konsula honorowego. Konsulaty honorowe znajdują się między innymi w Heraklionie, Pireusie oraz Salonikach.

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Grecji?

Jeżeli podróżujemy samolotem, to wymaganym dokumentem będzie dowód osobisty. Dla dzieci koniecznie należy mieć paszport. Na podstawie tych dokumentów w celach turystycznych na trenie Grecji można przebywać do 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu konieczne jest złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt.

Jeżeli decydujemy się na podróż lądową i będziemy przekraczać granice Unii Europejskiej to wymagany jest dowód osobisty. Ważne jest też potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC, w przypadku gdy planujemy podróż własnym samochodem. W Grecji honorowane jest polskie prawo jazdy.

Czy przed wyjazdem do Grecji trzeba wykonać jakieś szczepienia?

Z uwagi na to, że Grecja jest uznawana za region, w którym nie ma zagrożenia epidemiologicznego związanego z chorobami zakaźnymi, nie ma wymaganych szczepień przed wyjazdem do tego kraju. Jednak tak jak przed każdym wyjazdem zagranicznym, warto zaszczepić się przed wirusowym zapaleniem wątroby, błonicy oraz tężcowi i durowi brzusznemu.

Czytaj także  Zamek Czocha jako perła Dolnego Śląska: Dlaczego warto go odwiedzić?

Czy w Grecji jest bezpiecznie?

Grecja jest uważana za kraj bezpieczny dla turystów. Jednak trzeba zachować tutaj podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie należy oddalać się od grup i miejsc sobie dobrze znanych. Po zmroku lepiej nie wychodzić z ośrodka. Należy w szczególności zwrócić uwagę na drobnych złodziei. Lepiej nie nosić ze sobą większej gotówki i cennych przedmiotów. Oryginały dokumentów i cenne przedmioty warto przechowywać w hotelowych sejfach. Ze sobą można nosić zalaminowane kopie posiadanych dokumentów, co uchroni je przed zniszczeniem i problemami w razie kradzieży.

Dużą uwagę należy zwrócić na greckich drogach, jeżeli podróżujemy swoim lub wynajętym samochodem. Greccy kierowcy jeżdżą bardzo szybko i dodatkowo nie przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Warto też pamiętać o bezpiecznym zachowaniu na plaży. Nie oddalać się zbyt daleko od brzegu, nie korzystać z niestrzeżonych plaż i zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi.

 

Author