Grecja to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych wybieranych przez Polaków. Często nie przykładamy dużej uwagi do tego, żeby rozeznać się w tym, co jest ważne przed wyjazdem do tego kraju. Dzieje się tak dlatego, że jest to popularna destynacja, a także ze względu na to, że jest to kraj europejski. Jednak przed wyjazdem warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy związanych między innymi z naszym bezpieczeństwem, możliwością korzystania z opieki zdrowotnej i miejsc, do których warto się udać w razie problemów.

Wakacje w Grecji – gdzie udać się po pomoc?

Jak wiadomo, przed wyjazdem na wakacje mało kto myśli o jakichkolwiek problemach, które mogą spotkać nas na miejscu. Jednak nawet błahy problem, za granicą może urosnąć do dużych kłopotów. Dlatego warto wiedzieć, gdzie w Grecji znajdują się jednostki konsularne, w których można szukać pomocy.

W Atenach znajduje się polska ambasada, zaś w kilku miastach można skorzystać z pomocy w siedzibie konsula honorowego. Konsulaty honorowe znajdują się między innymi w Heraklionie, Pireusie oraz Salonikach.

Czytaj także  Miasta, które warto zwiedzić we Włoszech

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Grecji?

Jeżeli podróżujemy samolotem, to wymaganym dokumentem będzie dowód osobisty. Dla dzieci koniecznie należy mieć paszport. Na podstawie tych dokumentów w celach turystycznych na trenie Grecji można przebywać do 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu konieczne jest złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt.

Jeżeli decydujemy się na podróż lądową i będziemy przekraczać granice Unii Europejskiej to wymagany jest dowód osobisty. Ważne jest też potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC, w przypadku gdy planujemy podróż własnym samochodem. W Grecji honorowane jest polskie prawo jazdy.

Czy przed wyjazdem do Grecji trzeba wykonać jakieś szczepienia?

Z uwagi na to, że Grecja jest uznawana za region, w którym nie ma zagrożenia epidemiologicznego związanego z chorobami zakaźnymi, nie ma wymaganych szczepień przed wyjazdem do tego kraju. Jednak tak jak przed każdym wyjazdem zagranicznym, warto zaszczepić się przed wirusowym zapaleniem wątroby, błonicy oraz tężcowi i durowi brzusznemu.

Czy w Grecji jest bezpiecznie?

Grecja jest uważana za kraj bezpieczny dla turystów. Jednak trzeba zachować tutaj podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie należy oddalać się od grup i miejsc sobie dobrze znanych. Po zmroku lepiej nie wychodzić z ośrodka. Należy w szczególności zwrócić uwagę na drobnych złodziei. Lepiej nie nosić ze sobą większej gotówki i cennych przedmiotów. Oryginały dokumentów i cenne przedmioty warto przechowywać w hotelowych sejfach. Ze sobą można nosić zalaminowane kopie posiadanych dokumentów, co uchroni je przed zniszczeniem i problemami w razie kradzieży.

Czytaj także  Wolos i Paleros - portowe miasteczka w Grecji

Dużą uwagę należy zwrócić na greckich drogach, jeżeli podróżujemy swoim lub wynajętym samochodem. Greccy kierowcy jeżdżą bardzo szybko i dodatkowo nie przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Warto też pamiętać o bezpiecznym zachowaniu na plaży. Nie oddalać się zbyt daleko od brzegu, nie korzystać z niestrzeżonych plaż i zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi.

 

Author