Z każdym pokonanym kilometrem apetyt na przejechanie kolejnego wzrasta. Jest to fakt, któremu trudno zaprzeczyć. Jeżeli jazda na rowerze sprawia nam przyjemność, to im dłużej jeździmy, tym większa satysfakcja. Pod warunkiem, że mamy dobrze dobrany rower, w przeciwnym razie narażamy się na męczarnie. Jaki będzie najlepszy dla długodystansowców?

Jeżeli nie szosówka, to co?

Typowym połykaczem kilometrów w świecie jednośladów jest rower szosowy. Ale nie jesteśmy przecież zawodowymi kolarzami i nie zawsze poruszamy się po asfaltowej drodze. Dlatego jedynym słusznym wyborem jest rower trekkingowy. Współczesna konstrukcja roweru trekkingowego to lata ewolucji ramy rowerowej i akcesoria zapewniające komfort jazdy na dłuższych trasach. To, co wyróżnia rowery trekkingowe od innych typów to przede wszystkim duże 28-calowe koła. Zapewniają przemieszczanie się na bardzo długich dystansach przy minimalnym nakładzie sił. Zastosowanie tak dużych kół wymusza wprowadzenie odpowiednio dużej ramy roweru. Jednak rama rowerów trekkingowych jest nieco krótsza od typowych rowerów szosowym czy nawet crossowych. Dzięki temu postawa podczas jazdy nie zdecydowanie wyprostowana, a to pozwala na przejechanie kolejnych kilometrów. Również kształt kierownicy jest cechą wyróżniającą rowery trekkingowe. Nie stosuje się typowych kierownic rowerów szosowych czy crossowych. W tych jednośladach najczęściej spotyka się kierownice typu jaskółka lub wariacje na jej temat – kierownice owalne powykrzywiane do ergonomicznych kształtów.

Czytaj także  Jak przewozić rzeczy rowerem ?

Na co zwrócić uwagę

Wybierając się na dłuższą wycieczkę rowerową, zwróćmy uwagę, czy nasz rower trekkingowy wyposażony jest w amortyzowany widelec. Nie jest to standardowe wyposażenie, ale często spotykane i decydowanie poprawiające komfort jazdy. Przecież nie zawsze będziemy jeździć na idealnie gładkim asfalcie. Błotniki zabezpieczające nas przed błotem i kałużami oraz bagażnik to akcesoria wypróżniające rowery trekkingowe. Bagażnik najczęściej wyposażony jest w dodatkowe haczyki umożliwiające zamontowanie sakw rowerowych, do których możemy spakować prowiant, ubrania na przebranie czy nawet namiot. Kolejną rzeczą wyróżniająca rowery trekkingowe to odblaski i lampy przednia i tylna, zasilane dynamem.

Dobrze wyposażony rower trekkingowy pozwana nam na pokonanie dużej odległości przy minimalnym nakładzie sił. Duże koła, odpowiednio dobierane biegi spowodują, że przebycie nawet stu kilometrów będzie mało odczuwalne.

Author