Rodzice często zastanawiają się czy nadszedł już odpowiedni czas, aby wysłać dziecko na kolonie. Jednak w niektórych przypadkach nasze dzieci są bardziej samodzielne niż nam się wydaje, dlatego warto jest wysłać je na początku chociaż na tydzień, by zobaczyć jak będą sobie radzić.

Jakie są korzyści z wysłania dziecka samego na wakacje?

Dzieci, które wyjadą same na wakacje uczą się przede wszystkim samodzielności. Wyjazd dziecka na wakacje sprawia, że spędza ono czas z rówieśnikami, powoduje to zawarcie lepszych relacji z nimi. Takie relacje mogą być pomocne, kiedy dziecko wróci do szkoły. Na tym etapie dzieci zaczynają dbać i pilnować swoich rzeczy, jak również gospodarować otrzymaną na wyjazd gotówką. Oprócz tego dzieci posyłane na samodzielny wyjazd uczą się ścielenia łóżka oraz zjadania w szybszym czasie posiłków. Niektóre dzieci zdobywają dzięki wyjazdom taką umiejętność jak pomoc drugiej osobie w potrzebie. Jednak największą korzyścią z wyjazdu dziecka samemu na wakacje jest nauka spędzenia czasu i nocy poza domem.

Czytaj także  Rozwijaj talenty na koloniach na zamku: Letnie spotkanie z historią i zabawą

Sprawdź: https://quatromondis.pl/

W jakim wieku posłać dziecko na wyjazd?

Na to pytanie nie ma złotego środka, rodzice chcący wysłać swoje dziecko na obozy muszą być pewni, że potrafi ono na tyle zadbać o siebie żeby np. umieć samemu umyć swoje włosy. Podstawowa nauka codziennych czynności jest konieczna, żeby nasze dziecko mogło udać się na wyjazd samemu. Najważniejsza jest jednak rozmowa z dzieckiem, by dowiedzieć się czy ono jest na taki wyjazd gotowe. Jeżeli nasza pociecha wyraża szczerą chęć na wyjazd, należy dokładnie opowiedzieć jakie warunki panują na takich wyjazdach, by dziecko po dotarciu na miejsce nie było niemile zaskoczone. Warto jest również wspomnieć, aby mogło do nas dzwonić kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota.

Jak przygotować dziecko na pierwszy wyjazd?

Dobrze, by przygotowania do wyjazdu były wykonywane wcześniej, aby dziecko dokładnie nauczyło się robić podstawowe rzeczy samemu. Na początku należy zadbać o to, by maluch codziennie dbał o swoją higienę, jak również potrafił wykąpać się i umyć włosy. Zaznajomienie dziecka z pieniędzmi i robieniem zakupów jest także przydatne podczas jego wyjazdu. Jeżeli mamy taką możliwość warto jest pozwolić dziecku spać samemu w pokoju a nawet zaprosić na noc kolegę lub koleżankę to spowoduje, że łatwiej będzie dziecku zasnąć kiedy wyjedzie na swoje pierwsze wakacje samemu.

Czytaj także  Bułgaria - sposób na tanie wakacje

Kiedy należy poczekać z pierwszym samotnym wyjazdem?

Z pierwszym wyjazdem należy poczekać do momentu, aż dziecko będzie samodzielne. Maluchy, które są płaczliwe i nie potrafią sobie same radzić z najmniejszym problemem, powinny poczekać z tego typu wyjazdami do momentu, aż trochę podrosną. Nie warto jest dziecka wpuszczać od razu na głęboką wodę i myśleć, że na wyjeździe sobie poradzi, bo efekt może być zupełnie odwrotny i dziecko zrazi się do wyjazdów.

Pamiętajmy by na pierwszy wyjazd nie puszczać dziecka za granicę, ponieważ czasem zdarza się tak, że niestety będziemy musieli po nie przyjechać.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *