Ferie to czas odpoczynku dla dzieci. Chcąc zapewnić najmłodszym wiele atrakcji warto je wysłać na zimowisko. Wielu rodziców obawia się jednak, że ich pociecha jest jeszcze zbyt mała na samodzielny wyjazd. Kiedy dziecko jest odpowiednio duże, by wyjechać na zimowisko?

Samodzielna przygoda – czy to już czas?

Oferta zimowisk jest bardzo różnorodna. Zimowiska są zróżnicowane nie tylko pod względem tematyki zajęć, ale przede wszystkim dopasowane do wieku i możliwości dzieci. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i dostosować ofertę do możliwości najmłodszych, by mogły w pełni korzystać z zaplanowanych atrakcji.

Zimowiska dla najmłodszych mają szeroki zakres tematyczny i dla każdego dziecka można znaleźć zajęcia, która je zainteresują i maluch będzie świetnie się bawił. Chłopcy i dziewczynki mogą pojechać na obóz konstruktorów, gdzie będą budowali z klocków lego. Interesujący będzie również obóz kulinarny czy sportowy.

Wybierając zimowiska dla najmłodszych trzeba pamiętać, że dziecko musi spełniać pewne warunki. Ważne jest, by umiało samodzielnie się ubrać, zadbać o porządek oraz higienę. Ważne, by nasza pociecha wiedziała, jak powinna ubrać się na chłodniejsze dni. Nie zapominała o rękawiczkach czy odzieży termicznej.

Czytaj także  Zamek Moszna: Miejsce pełne legend i piękna

Oczywiście wychowawcy pomogą maluchowi przed wyjściem na dwór. Kadra zawsze pamięta, by dzieci użyły kremu na mróz, pomoże zadbać o sprzęt sportowy oraz kask. Dziecko musi jednak wiedzieć, że rękawiczki muszą być suche, a na mroźne dni potrzebne są dodatkowe getry.

Dziecko, które wyjeżdżą na zimowiska dla najmłodszych musi umieć przypilnować swoich rzeczy. Maluch, który już pierwszego dnia zgubi rękawiczki bądź szalik będzie miał duże problemy do końca pobytu. Dziecko musi również umieć rozpoznać swoje ciuchy.

Jak przygotować dziecko do pierwszego wyjazdu?

Wybierając zimowiska dla najmłodszych warto skonsultować swój wybór z dzieckiem. Temat ferii, który zainteresuje dziecko pozwoli mu się dobrze bawić i stłumi tęsknotę za rodzicami.

Wysyłając dziecko na zimowiska dla najmłodszych należy je dokładnie poinformować czego może się spodziewać. Warto pamiętać, by dokładnie opowiedzieć mu jak taki wyjazd będzie wyglądał. Należy mówić o wszystkim. Nawet o rzeczach, które dorosłym wydają się zrozumiałe i oczywiste. Dla dziecka będą zupełną nowością.

Rodzice muszą liczyć się z tym, że dziecko będzie tęskniło. Warto o tym również uprzedzić naszą pociechę. Należy jednak zaznaczyć, że jest to normalne. Wszyscy, którzy nawet na krótko opuszczają znajome środowisko, tęsknią. Jest to wynik przywiązania do rodziny.

Czytaj także  Dlaczego warto wybrać kolonie tematyczne zamiast tradycyjnych obozów?

Wysyłając pociechę na zimowiska dla najmłodszych warto dać mu telefon, by mogło dzwonić do rodziców. Należy jednak ustalić stałą godzinę kontaktów, by dziecko czuło się bezpiecznie. Warto również pamiętać, by w rozmowach nie zaznaczać, że gdy dziecko będzie chciało rodzice przyjadą i odbiorą je z zimowiska. Takie zapewnienia przekonają jedynie naszego malucha, że na zimowisku może czuć się źle.

Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *