Budapeszt to jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Położony nad Dunajem kusi piękną architekturą, niesamowitym klimatem oraz wyborną kuchnią. Jest tu tak wiele atrakcji, że ciężko zobaczyć wszystko w kilka dni. Co zatem warto zobaczyć przede wszystkim? Jakie są najciekawsze miejsca w stolicy Węgier?

Budapeszt – najważniejsze informacje o mieście

Budapeszt jest stolicą i zarazem największym miastem Węgier. Leży bezpośrednio nad Dunajem. W dzisiejszej formie istnieje od 1872 roku. To wtedy połączono ze sobą trzy miasta – Budę i Óbudę leżące na prawym brzegu Dunaju z Pesztem położonym na lewym brzegu. Jednak pierwsze osady pojawiają się tutaj już w pierwszym wieku naszej ery, kiedy to na tych terenach osiedlili się Celtowie. Region ten zamieszkiwali również Słowianie, Awarzy, Hunowie, Otrogoci, Longobardowie. Węgrzy sprowadzili się tutaj około X wieku. W mieście można zobaczyć także wpływy kultury islamskiej z uwagi na to, że przez jakiś czas Budapeszt znajdował się pod panowaniem tureckim.

Miasto prężnie się rozwijało, szczególnie w czasach Habsburgów, dlatego jest to obecnie jeden z największych ośrodków kulturalnych Europy. Znajduje się tu wiele instytucji kulturalno-oświatowych takich jak muzea, biblioteki, galerie sztuki, teatry, opary, akademie nauk. Jest to też znany ośrodek uzdrowiskowy.

Jakie są najciekawsze miejsca w Budapeszcie?

Budapeszt, to jedno z europejskich miast, w którym widać wpływy wielu kultur. Znajdują się tu zabytki związane ze starożytnością, rozkwitem miasta w dobie renesansu i baroku, a także widoczne są wpływy tureckie. Każda osoba, która tu zawita znajdzie coś dla siebie. To, co na pewno warto zobaczyć to:

Czytaj także  Rozwijaj talenty na koloniach na zamku: Letnie spotkanie z historią i zabawą

Zamek Królewski w Budapeszcie – położony jest na Wzgórzu Zamkowym w Budzie. Pierwsze odnalezione fundamenty pochodzą z XIV wieku, co świadczy, że bardzo wcześnie miejsce to zostało wybrane na siedzibę króla. Prawdopodobnie pierwszym królem rządzącym krajem z tego miejsca był Ludwik Wielki. Każdy kolejny władca rozbudowywał i modyfikował zamek. Jednak w 1578 roku w czasie inwazji tureckiej budynek został całkowicie zniszczony. Dopiero w dobie panowania Habsburgów zamek zostaje odbudowany, jednak w zupełnie innym stylu niż wcześniejsza budowla. Nowy zamek został zbudowany według projektu Johanna Holblinga i stał się siedzibą rodziny panującej.

Później, po Wiośnie Ludów i II wojnie światowej zamek został zniszczony. Dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku został odnowiony. Jednak nie odwzorowuje on wiernie projektu z XVIII wieku. Obecnie w salach zamkowych znajdują się liczne muzea, w tym Budapesti Történeti Múzeum;

Overview of Budapest with St Stephen (St Istvan) Basilica

– bazylika św. Stefana w Budapeszcie – bazylika mieści się przy placu św. Stefana w Peszcie. Jest to największy kościół w Budapeszcie – mieści do 8500 osób. Jest to też jeden z najwyższych budynków w całych Węgrzech. Bazylika jest poświęcona pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. U wejścia do świątyni można zobaczyć figury św. Gerarda oraz Maryi (patronki Węgier) i węgierskich świętych. W Bazylice przechowywane są relikwie św. Stefana. Dużym udogodnieniem dla osób chcących zobaczyć Bazylikę, jest automatyczny parking podziemny;

Czytaj także  Najciekawsze kierunki na kolonie 2020

kościół Macieja w Budapeszcie – często nazywany jest także Budzińską Świątynią Koronacyjną. Jego potoczna nazwa pochodzi od imienia króla Macieja Korwina. Kościół został wzniesiony w XIII wieku. To w nim koronowany był Karol Robert. Odbyły się w nim również zaślubiny króla Macieja Korwina z księżniczką Beatrycze. Mimo wielu zniszczeń do dziś zachowały się elementy pochodzące z XIV wieku takie jak oratorium i wieża południowa. Po zniszczeniach kościół został odbudowany w XIX wieku. W środku kościoła można podziwiać między innymi XIX wiecznie freski przedstawiające między innymi koronację Franciszka Józefa. Jest też wiele przedmiotów liturgicznych oraz związanych z ostatnią koronacją, jaka odbyła się na Węgrzech w 1916 r.;

Aquincum – są to ruiny starożytnej osady. Znajdują się tutaj pozostałości łaźni, term oraz pałaców i akweduktu. Miasto datuje się na początek I wieku naszej ery;

łaźnie – będąc w Budapeszcie warto wybrać się do łaźni, których w całym mieście jest kilka. Dzięki nim można się zrelaksować po zwiedzaniu, a także zadbać o swoje zdrowie.

Author